Spotkanie Rady Dzielnicy Dziesiąta z Prezydentem Żukiem i osobami reprezentującymi Wydziały UM w dniu 18 VI 2019 r. – notka

W dniu 18 VI 2019 r. odbyło się spotkanie Rady Dzielnicy Dziesiąta z Prezydentem Żukiem i osobami reprezentującymi Wydziały Urzędu Miasta.

Co do remontu ul. Herberta to możliwe, że odbywać się on będzie etapami, w pierwszej kolejności wyremontowany miałby być odcinek pomiędzy ul. Zemborzycką a Dunikowskiego.
Ja zaproponowałem, żeby może przenieść światła na skrzyżowanie z Dunikowskiego ewentualnie zastąpić małym rondem, a przy całym remoncie pamiętać o zapewnieniu bezpieczeństwa dzieci idących do szkoły/przedszkola; poczucie zagrożenia było przyczyną wymuszenia budowy sygnalizacji świetlnej na Herberta.

Krzysztof Żuk stwierdził, że miasto nie jest w stanie zapewnić wszystkim wystarczającej liczby miejsc parkingowych, w kontekście tego, że w ciągu półtorej roku w Lublinie zostało zarejestrowanych 20 tysięcy aut.
Nie wiadomo dlaczego, kierowcy aut domagają się za darmo do swojej dyspozycji terenów w mieście. Przestrzeń w mieście nie jest za darmo, ma konkretną cenę. Niestety przyzwyczailiśmy się do spełniania życzeń kierowców aut oddając im przestrzeń, gdzie auta stoją zajmując dużą część naszego miasta nie dając nic w zamian.

Krzysztof Żuk a propos ewentualnych przyszłych zmian na ulicy Kunickiego (nie w tej kadencji) nie wyklucza zwężenia pasów. Jak sam powiedział: bezpieczeństwo mieszkańców najważniejsze.
Krzysztof Żuk zasugerował, że w sprawie zmian na ul. Kunickiego potrzebne będzie osobne spotkanie – niedookreślone zostało czy z Radą Dzielnicy, czy z mieszkańcami.

Aktualnie zmiany przy ul. Kunickiego nastąpią przy okazji przebudowy mostu na ul. Pawiej, zostaną wyremontowane też niektóre sąsiadujące ulice.

Zarząd Dróg i Mostów Urzędu Miasta Lublin będzie starał się o zmianę przebiegu drogi wojewódzkiej 835, żeby nie przebiegała przez początkowy odcinek ul. Kunickiego. Gdyby została wybudowana ul. Dekutowskiego (między Głuską a Franczaka/Grygową) to znów DW 835 powinna zostać przeniesiona na tę drogę, żeby w jak najmniejszym stopniu przebiegała przez ul. Kunickiego.

Na spotkaniu dowiedzieliśmy się, że Urząd Miasta Lublin planuje podwyżkę dla pracownic i pracowników niepedagogicznych w oświacie.

A propos zieleni w mieście, to z ust Prezydenta padły słowa: “Nie chcemy wycinać drzew”, które jednak nie znajdują odzwierciedlenia w podejmowanych przez Urząd Miasta działaniach.
Prezydent poinformował, że Urząd Miasta ma problem z nasadzeniami kompensacyjnymi i potrzebuje więcej informacji o tym, gdzie można dosadzać drzewa.

Na 19 czerwca planowane były oględziny Domu Kultury Kolejarza w celu określenia stanu budynku i najpilniejszych potrzeb remontowych. Urząd Miasta najprawdopodobniej będzie chciał wyremontować ten budynek jak najmniejszym kosztem, gdyż jak najszybciej potrzebny jest m.in. dla Teatru Andersena.
Budynkiem DKK aktualnie zajmuje się Zarząd Nieruchomości Komunalnych.

Planowana jest też przebudowa Zespołu Szkół nr 3 (ul. Wyścigowa 31), gdzie mają być w sumie trzy przedszkola (dwa dla dzieci z niepełnosprawnościami i jedno ogólne). W sumie inwestycja ma opiewać na 110 mln złotych.

W sprawie budowy na stadionie Sygnału dowiedzieliśmy się, że na przełomie czerwca i lipca powinien zostać rozstrzygnięty przetarg na wykonanie tego zadania.

Prezydent Miasta zasugerował, żeby mieszkańcy cały czas zgłaszali się do programu wymiany pieców. Zadeklarował dokładanie środków na ten cel, gdyby aktualna pula została wykorzystana.

W sprawie dojścia do przystanków autobusowych z Nowego Światu na ul. Wyścigową dopytywałem czy Urząd Miasta może dopomóc w organizacji kolejnych przejść między tymi ulicami. Niestety ewentualne drogi musiałyby przebiegać przez tereny wspólnot, prywatne lub wojskowe. Więc będzie tak jak jest, ewentualne poprawienie sytuacji to remont otoczenia Zespołu Szkół nr 3, gdzie jest planowane przejście od Nowego Światu do Wyścigowej.

Szymon Furmaniak

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s