Fakty i mity o polskim smogu

Z najnowszych analiz specjalistów ze Śląskiego Centrum Chorób Serca i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wynika, że stężenia zanieczyszczeń na poziomie alarmu smogowego oznaczają ok. 8 proc. zgonów więcej niż zwykle w wyniku chorób sercowo-naczyniowych. O 12 proc. zwiększa się ilość pacjentów z zawałem serca. Zwiększona śmiertelność utrzymuje się też przez kilkanaście dni po epizodzie smogowym. Co może wydawać się zaskakujące, większość zgonów w wyniku smogu wiąże się właśnie z chorobami układu krążenia (2/3), a mniejszość (1/3) z chorobami układu oddechowego. Europejska Agencja Środowiska szacuje, że w wyniku smogu umiera rocznie ok. 47000 Polaków – 15 razy więcej niż na polskich drogach. Smog ma też inne następstwa zdrowotne, takie jak częstsze alergie, zaburzenia płodności, a nawet poronienia oraz zmniejszenie wagi urodzeniowej o noworodków.

FAKT: smog jak palenie papierosów

Smog zawiera rakotwórczy benzo(a)piren, czyli substancję znaną z etykiet papierosów. Oddychając polskim powietrzem “palimy” biernie. I tak, przeciętny warszawiak, mały czy duży, “wypala” ok. tysiąca papierosów rocznie, krakus i zakopiańczyk ok. 2-3 tysiące, a mieszkaniec Opoczna czy Nowego Targu prawie paczkę dziennie.

Nie wolno w smogu biegać czy spacerować. Szczególnie nie powinny w tym czasie wychodzić na zewnątrz osoby starsze, schorowane, dzieci i kobiety w ciąży. Warto zainwestować w odpowiednią maskę z filtrem HEPA, a także w oczyszczacz powietrza, który należy postawić w pokoju dziecięcym lub w sypialni. Jest to wydatek rzędu kilkuset złotych, ale szybko się zwróci – będziemy mniej chorować i oszczędzimy na lekach.

Co możemy zrobić jako obywatele żeby nie przyczyniać się do powstawania smogu?

3. Ocieplić dom – w ten sposób możemy zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło nawet o połowę. Mniej zużytego paliwa oznacza mniej zanieczyszczeń. Dzięki oszczędnościom, taka inwestycja powinna się zwrócić w ciągu 8-10 lat.

4. Nie palić drewna w kominku – drewno jest wbrew pozorom bardzo wysokoemisyjne. Jeśli koniecznie chcemy mieć kominek – kupmy taki o sprawności min. 80%, ale nie palmy w nim w czasie epizodu smogowego.

5. Używać ekologicznych środków transportu – stosujmy piramidę: pieszo/rower – transport publiczny – carpooling (wspólne przejazdy grzecznościowe) – samochód – samochód z silnikiem diesla. Raport „Dieselgate: WHO? What? How?” organizacji Transport & Environment z września 2016 roku pokazuje, że nawet nowoczesne diesle z normą Euro 5 i 6 spełniają normy emisji spalin wyłącznie w laboratoriach. Realne emisje w ruchu miejskim są często kilkukrotnie wyższe od tych „udowodnionych” w testach.

Źródło: https://www.tygodnikpowszechny.pl/fakty-i-mity-o-polskim-smogu-146269

Pomiar jakości powietrza w Lublinie: http://envir.wios.lublin.pl/?page=raport-godzinowy&data=18-01-2017&site_id=2&csq_id=1283&dane=w2

Artykuł o maskach antysmogowych: http://healpolska.pl/aktualnosci/maski-antysmogowe-skuteczna-ochrona-zdrowia-czy-jedynie-nowa-moda/

Advertisements

About Szymon Qavtan Furmaniak

Szymon Furmaniak - społecznik z Dziesiątej. Bibliotekarz, rowerzysta, gracz rowerowego polo.
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s