Budżet Obywatelski – znamy zasady

Kwota przeznaczona na ten cel w 2015 r. wyniesie 10 mln zł, a środki zostaną podzielone na pule dla projektów małych – 5,5 mln zł oraz dużych – 4,5 mln zł. Każdy zgłaszany projekt będzie musiał zdobyć poparcie odpowiednio minimum 20 mieszkańców Lublina w przypadku projektów małych lub 40 w przypadku projektów dużych. Propozycje do Budżetu Obywatelskiego będzie można zgłaszać od 30 maja do 30 czerwca 2014 r.

Propozycje do budżetu obywatelskiego będą zgłaszane na formularzu

[Projekty] muszą być możliwe do realizacji w trakcie jednego roku budżetowego

[Jeśli projekty będą ingerowac w teren miasta] musi on stanowić mienie Miasta Lublin nieobciążone na rzecz osób trzecich

Projekty poddane pod głosowanie zostaną podane do publicznej wiadomości. Będzie można zapoznać się z nimi za pośrednictwem internetu oraz w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej. Głosowanie na projekty będzie trwało 14 dni i rozpocznie się 24 września 2014 r. Każdy mieszkaniec Lublina, mający skończone 16 lat, będzie mógł zagłosować na maksymalnie 3 projekty duże i 5 projektów małych. Głosowanie odbędzie się w formie papierowej i elektronicznej.

Budżet Obywatelski w Lublinie będzie realizowany we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Lublinie. Wskazane filie biblioteki będą miejscami spotkań i dyskusji o budżecie obywatelskim. Będą także punktami informacyjnymi funkcjonującymi przez cały okres trwania budżetu obywatelskiego oraz będzie można w nich można także zagłosować.

Znamy już zasady Budżetu Obywatelskiego, zachęcam Was do zapoznania się z nimi i tworzenia listy pomysłów, które chcielibyście by były zrealizowane na terenie Dziesiątej.

Być może zawiąze się wśród nas jakaś grupa aktywna, która te pomysły przeleje na papier i będzie zbierać podpisy pod oficjalnym zgłoszeniem.

Jest to bardzo ważna sprawa, byśmy podeszli do tego poważnie, gdyż może być to ogromna szansa na zmiany na Dziesiątej i tylko od nas będzie zależeć czy tę szansę wykorzytamy.

Jestesmy w stanie podjąć tę propozycję (Budżet Obywatelski) i wcielić w życie! Budża mózgów i do przodu!

Źródło: http://www.um.lublin.eu/um/index.php?t=200&id=210696

PS (21V) polecam prezentację objaśniającą czym jest Budżet Obywatelski w Lublinie.

Advertisements

About Szymon Qavtan Furmaniak

Szymon Furmaniak - społecznik z Dziesiątej. Bibliotekarz, rowerzysta, gracz rowerowego polo, członek Partii Razem.
This entry was posted in Uncategorized and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s