Dziesiąta i Kośminek dawniej i dziś – warsztaty uczniowskie VI LO

Po zimowej przerwie uczniowie klasy 1a i 2c kontynuują zajęcia we współpracy z Muzeum Wsi Lubelskiej. W marcu poznawaliśmy życie codzienne mieszkańców dzielnicy Dziesiąta i Kośminek na przełomie XIX i XX wieku.

Na pierwszym spotkaniu w dniu 11 marca pracownicy Skansenu rekonstruowali codzienność dawnych mieszkańców dzielnic na podstawie zabytkowych przedmiotów powszechnego użytku. Pochylaliśmy się również nad przedwojenną mapą południowego Lublina i odtwarzaliśmy dawne zakłady przemysłowe. Kontynuacją tych zajęć była wycieczka po Kośminku i Dziesiątej, która odbyła się 27 marca. W terenie szukaliśmy pozostałości dawnych fabryk, przedsiębiorstw i wytwórni, próbując wyobrazić sobie miniony wygląd obu dzielnic oraz warunki życia ówczesnych mieszkańców. Mimo że padający deszcz zepsuł trochę naszą wyprawę, nasze dzielnice okazały się interesującym miejscem, spełniający ważną rolę w dawnym Lublinie. Zajęcia były bardzo odkrywcze, gdyż w powszechnej świadomości mają one opinię dzielnic pozbawionych historycznych atrakcji i zabytków.

Źródło informacji: http://www.lo6.lublin.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=869:dziesiata-i-kosminek-dawniej-i-dzis&catid=8:news&Itemid=106

Advertisements

About Szymon Qavtan Furmaniak

Szymon Furmaniak - społecznik z Dziesiątej. Bibliotekarz, rowerzysta, gracz rowerowego polo, członek Partii Razem.
This entry was posted in Uncategorized and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s