Sprawozdanie z 17 Posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta z 25.02.2014r.

Spotkanie tradycyjnie odbyło się w siedzibie SM Kolejarz przy ul. Kruczkowskiego 22, obecnych było 11 radnych, 6 mieszkańców ul. Mireckiego, funkcjonariuszy Straży Miejskiej, funkcjonariusz Policji oraz trzech gości. Posiedzenie trwało ponad dwie i pół godziny.

Pierwszym punktem posiedzenia była sprawa mieszkańców ul. Mireckiego, którzy skarżyli się na zdemoralizowaną młodzież, która zakłóca spokój oraz niszczy publiczne mienie.
Mieszkańcy przedstawili swoje bolączki, zaprezentowali pismo wystosowane do ZNK oraz dyrekcji Gimnazjum nr 1 (młodzież przychodzi na skwer przy Mireckiego 4 z plecakami).
Straż Miejska i Policja powiedziały o podejmowanych interwencjach. Rada zapowiedziała próby rozmów z dyrekcją Gimnazjum nr 1.
Mieszkańcy wyszli ze spotkania ukontentowani, że ich sprawa została podjęta przez Radę Dzielnicy.
[Ja spytałem o to co oferuje Gimnazjum nr 1 dla młodzieży i zasugerowałem by Rada wnioskowała o środki dla tej placówki na zwiększenie atrakcyjności swojej oferty, by tym sposobem odciągnąć młodzież od destrukcyjnych zajęć]

Przewodniczący Zarządu przedstawił sprawozdanie z działań od ostatniego posiedzenia. Poinformował o przyznaniu grantów w ramach projektu “Dzielnice Kultury” w ramach, którego m.in. Warsztaty Artystyczne z DKK oraz VI Liceum otrzymały środki na działania kulturalne.
Na naszej dzielnicy będą miały miejsca nasadzenia zieleni, przede wszystkim na terenach placówek oświatowych.

Przy SP40 powstaje Klub Seniora.

Pan Wójtowicz przedstawił informacje z komisji inwestycji, w tym roku zrealizowana będzie budowa ul. Dunikowskiego, Nadrzecznej (pomiędzy Rejtana i Mickiewicza), kończy się realizacja inwestycji kanalizacyjnej na ulicach Zacisznej i Śliskiej. W tym roku będzie niewiele nowych inwestycji na naszej dzielnicy (Morcinka, droga dojazdowa do ul. Pułaskiego, Śniadeckiego).

Jeśli dyrekcja VI Liceum znajdzie pieniądze na nowe ogrodzenie swojego terenu, prawdopodobnie obejmie ono także skwer/lasek obok stadionu, co spotkało się z głosami oburzenia [m.in. moim i jednej Radnej] oraz poparcia (jednej z Radnych).

W kolejnym punkcie Przewodniczący Zarządu czytał wnioski na wykorzystanie rezerwy celowej, omawiał je oraz informował o priorytetach Zarządu Rady.
Priorytetem dla Zarządu Rady jest m.in. dofinansowanie obchodów 90lecia Szkoły Podstawowej nr 2 w tym odlanie pomnika J.Kochanowskiego – pomysł ten spotkał się z negatywnymi głosami zarówno wśród Radnych jak i gości [w tym moim]. Podawane zostały alternatywne pomysły, przede wszystkim tańsze. Na ten cel Rada chce przeznaczyć 16 tys. zł.
Kolejnych 18 tys. ma być przeznaczone na potrzeby Przedszkola nr 22.
Dalej około 5-6 tys. zł na siłownię w Gimnazjum nr 1, ale nie baner reklamowy o co też wnioskowała szkoła.
10 tys. zł. na plac zabaw przy ul. Nowy Świat.
25 tys. zł. na rozbudowę placu zabaw na skwerze przy ulicach Iwaszkiewicza i Szelburg-Zarembiny, skwer ten jest zdaje się w planie skwerów miejskich i być może zostaną tu wydane kolejne środki, ale z budżetu miasta.
4 tys. zł. mają być przeznaczone na akcje Aktywna Wiosna i Aktywna Jesień na Dziesiątej, kolejne edycje mają być bardziej sprofilowane i Rada chce wychodzić z ofertą m.in. do Klubu Seniora przy SP40 oraz do podopiecznych MOPR.
Około 16 tys. zł. będzie przeznaczonych na dwa wypoczynkowe punkty pieszo rowerowe na ul. Zemborzyckiej (przy skrzyżowaniu z ul. Budowlaną i przy wyjeździe z osiedla Kruczkowskiego).
Nieznana kwota będzie przeznaczona na ławki i stojaki rowerowe, koszt uzależniony jest od ilości zgłoszeń – Rada czeka na propozycje mieszkańców gdzie ustawić ławki i stojaki rowerowe. Przewodniczący Zarządu poinformował, że Zarząd Dróg i Mostów jest oporny na pomysł stawiania ławek.
2,5 tys. zł. ma być przeznaczone na wsparcie projektu MOPR.

Te wnioski zaakceptowała Rada do realizacji. Pozostała część rezerwy budżetowej będzie do dyspozycji Zarządu Rady.

Boisko przy ul. Siemiradzkiego 34-36 ma nieustaloną własność – upomnieli się o tę posesję dawni właściciele.

Rada nie popiera idei dróg jednokierunkowych (proponowanych we wnioskach) na Dziesiątej, także/głównie ze względu na to, że byłaby to walka z Zarządem Dróg i Mostów.

PS Rada Dzielnicy Dziesiąta 4 marca na swojej stronie na Facebooku oficjalnie zaprezentowała podział środków z rezerwy celowej.

PS (7III) Nowy Tydzień informuje o rezerwie celowej m.in. naszej Rady Dzielnicy.

Advertisements

About Szymon Qavtan Furmaniak

Szymon Furmaniak - społecznik z Dziesiątej. Bibliotekarz, rowerzysta, gracz rowerowego polo, członek Partii Razem.
This entry was posted in Uncategorized and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s