Rowerowa Dziesiąta 17.12 – sprawozdanie

Na spotkaniu Aleksander Wiącek z www.LublinRowerem.pl prowadził merytoryczną część na bazie prezentacji.

W pierwszej części omówił ogólnie warunki transportowe w mieście i te właśnie w kontekście poruszania się rowerem. Dalej mówił o typach miast samochodowych oraz o przemianach np. w Moskwie – kiedyś typowo samochodowym mieście, a aktualnie inwestującym w komunikację rowerową.

W drugiej części była mowa konkretnie o Dziesiątej, o naszej infrastrukturze, braku stojaków u-kształtnych, o planowanej stacji wypożyczalni roweru miejskiego.
Poruszony był temat DDR wzdłuż Czerniejówki, ale temat ten jest martwy z uwagi na dezaktualizację projektów/planów oraz prawdopodobnie duży koszt całej inwestycji, która zakładałaby rewitalizację dużego terenu.
Prowadzący sugerował – na co ja nie wpadłem, a co jest rewelacyjnym, wspaniałym pomysłem – utworzenie pasów rowerowych na Kunickiego od Dywizjonu 303 do Placu Bychawskiego, ponoć jest na to miejsce, a taka infrastruktura jest tam niezbędna. Tym bardziej w kontekście usunięcia stamtąd ruchu tranzytowego (który już mógłby zniknąć, bo mamy Dywizjonu 303 podpiętą do Trasy W-Z), a w przyszłości z pewnością w sytuacji budowy ul. Wyścigowej jako części Małej Obwodnicy.
Innym pomysłem dla dzielnicy jest utworzenie kontrapasów na jednokierunkowych ulicach Dziesiątej, takich jak Czeska, Piękna, Nowy Targ, dzięki czemu rowerzyści mieliby alternatywę dla poruszania się ulicą Kunickiego.

Przewodniczący Zarządu Rady Dzielnicy Dziesiąta opowiadał o swoich doświadczeniach w jeździe rowerem po dzielnicy, o problemach z tym związanych, wyraził swoje zadowolenie z wybudowania DDR wzdłuż Zemborzyckiej (pomimo pewnych mankamentów, które zarówno on jak i Rada widzą).
P. Krupiński wyraził niejakie zadowolenie z powodu przedawnienia projektu rewitalizacji Czerniejówki, gdyż z tego co wie, projekt ten zakładał w dużej mierze uczynienie z Czerniejówki kanału burzowego dla Felina.
Radny mówił o planach utworzenia na dzielnicy punktów wypoczynkowych, gdzie byłyby ławki i śmietniki oraz miejsce by postawić rower.

Przynajmniej tak to zapamiętałem, niestety dość fragmentarycznie.

Co cieszy, w spotkaniu wzięła Radna Miejska z naszej dzielnicy p. Beata Stepaniuk, która jest dość pozytywnie nastawiona do idei rowerowych w Lublinie.

Na dyskusje o Dziesiątej zapraszam do grupy https://www.facebook.com/groups/Dziesiata/
A po informacje na bloga http://www.Dziesiata.WordPress.com

Advertisements

About Szymon Qavtan Furmaniak

Szymon Furmaniak - społecznik z Dziesiątej. Bibliotekarz, rowerzysta, gracz rowerowego polo, członek Partii Razem.
This entry was posted in Uncategorized and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s