Sprawozdanie z XII Posiedzenia Rady – 18.04.2013

W dniu 18.04.2013 odbyło się spotkanie autorskie z Ireną Ciesielską-Piech w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Łopacińskiego. Poetka jest mieszkanką Lublina i Dziesiątej, pisze o naszym mieście. Radni Dzielnicy (z inicjatywy komisji kultury) zasugerowali Prezydentowi Miasta by odznaczył mieszkankę za Jej wkład w kulturę Koziego Grodu – co miało miejsce właśnie na tym spotkaniu; na którym oczywiście byli obecni Radni Dzielnicy.

W Posiedzeniu Rady Dzielnicy Dziesiąta wzięło udział 13 radnych oraz dwóch gości (Radny Miejski Tomasz Pitucha i ja). Radny usprawiedliwił nieobecność Beaty Stepaniuk, która chciała wziąć udział w posiedzeniu, ale musiała pozostać w tym czasie w Ratuszu.

Przewodniczący Zarządu Rady Dzielnicy – Marcin Krupiński – przedstawił sprawozdanie z działań Zarządu od poprzedniego posiedzenia:

 • podjęcie działań w związku z podziałem rezerwy celowej;
 • formalności związane ze zgłoszeniem nasadzeń;
 • spotkanie z Wydziałem Dróg i Mostów oraz zarządcą nieruchomości firmą KSJ w sprawie ul. Nowy Świat (remont ulicy, dodanie pasa rowerowego, zmiana miejsc przystanków i przejść dla pieszych) i ul. Mickiewicza (remont nawierzchni i chyba dodanie miejsc parkingowych – dokładnie nie pamiętam);
 • spotkanie z WDiM w sprawie ul. Dunikowskiego (budowa ulicy) i ul. Kruczkowskiego (remont chodników – po obu stronach ulicy);
 • przyjęcie skargi mieszkańca ul. Leśnej, który zgłosił problem poruszania się ciężkiego sprzętu (okazuje się, że firma budowlana ma pozwolenie na poruszanie się tego sprzętu i mieszkańcy są skazani na tymczasowe niedogodności);
 • spotkanie ze służbami porządkowymi (Policja Miejska i Wojewódzka, Straż Miejska) w sprawie ul. Kunickiego, na której to stan bezpieczeństwa jest nadal niezadowalający (opinia Policji);
 • spotkanie w sprawie wniosku o zmianę statutu Rad Dzielnic;

Odbył się audyt w szkołach na temat współpracy z organizacjami pozarządowymi i społecznością lokalną. Na tym spotkaniu obecny był Przewodniczący Rady pan Jacek Woźniak.

Komisja Inwestycji:

 • pomoc komitetowi obywatelskiemu ul. Morcinka (Kopernika-Kraszewskiego) – to jeden z pierwszych komitetów, którym Rada pomaga(od 2007r.), ale niestety nie może on dojść do skutku, ostatnio dokumentacja się przedawniła i cały proces trzeba zacząć od nowa;
 • łącznik przy ul. Słowackiego (z Pułaskiego są dwa, bliżej Zemborzyckiej i przy Przybylskiego – a nie wiem o który chodzi) ma już prawie gotową dokumentację;
 • MPWiK ogłosił przetarg na działania przy ulicach Zacisznej i Śliskiej, ale został on uniewazniony;
 • Zemborzycka za około miesiąc doczeka się ogłoszenia przetargu;
 • Świętochowskiego także czeka na ogłoszenie przetargu.

Jednym z głównych punktów Posiedzenia było udzielenie absolutorium dla Zarządu Rady za rok 2012. Działalność Zarządu w ubiegłym roku można poznać poprzez dokument na Facebooku. Komisja Rewizyjna stwierdziła prawidłowość działań Zarządu Rady. Rada Dzielnicy udzieliła absolutorium Zarządowi.

Dom Kultury Bronowice koordynuje konkursy inicjatyw kulturalnych na obszarze dzielnicy Dziesiątej i do 26 kwietnia można składać wnioski na dofinansowanie.

Mieszkańcy ul. Matejki spotkali się z wiceprezydentem Kalinowskim w sprawie remontu chodników na całej długości ulicy. Póki co nie ma jednak na to pieniędzy. Także chodnik zostanie wyremontowany tylko w części, na którą pieniądze wyłoży Rada Dzielnicy.

Jeden z punktów posiedzenia Rady dotyczył ul. Nowy Świat. Przewodniczący Zarządu – Marcin Krupiński – zwrócił uwagę, że konsultacje projektów nie przebiegały tak jak by sobie tego życzył. Rada ma nadal kilka propozycji zmian w projekcie – dotyczą one przede wszystkim przystanków i przejść dla pieszych.
Rada prawdopodobnie jednak nie podejmie żadnych kroków negatywnych wobec Wydziału Dróg i Mostów w kontekście ul. Nowy Świat by inwestycja ta odbyła się jak najszybciej.
Rada chciała też stworzyć lewoskręt w ul. Smoluchowskiego kosztem pasa rowerowego (po stronie południowej ul. Nowy Świat) co wg WDiM/projektanta jest złym pomysłem.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie organizuje festyn dla dzieci i młodzieży. Niestety instytucja ta nie ma środków na tego typu imprezy dlatego zwraca się z prośbą o wsparcie, finansowe bądź rzeczowe (napoje, dania, ciasta). W tej sprawie należy się kontaktować z Radną Angeliką Bernadetą Sadurską-Siedlecką.

Advertisements

About Szymon Qavtan Furmaniak

Szymon Furmaniak - społecznik z Dziesiątej. Bibliotekarz, rowerzysta, gracz rowerowego polo, członek Partii Razem.
This entry was posted in Uncategorized and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s